Akyaka’da Gezilecek Yerler

Akyaka’da Gezilecek Yerler

Akyaka’da Gezilecek Yerler

Yılın büyük bir kısmında güneş alan, güneş almadığı dönemlerde ise yağmur altında harika bir atmosfere sahip olan Akyaka, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Türkiye’nin sayılı güzellikteki plajlarından birine ev sahipliği yapan bu bölgede keyif alacağınız çok fazla etkinlik var. Yaz kış fark etmeksizin, bu beldede her daim güzel bir gezi yapmak mümkün.


 AkyakaMuğla’ya bağlı bir belde. Gökova körfezinin en uç noktalarından birinde yer alan bu bölge hem Türkiye’den hem de dünyanın diğer yerlerinden birçok turist çekiyor. Beldenin dışından başlayarak, merkeze ve sahile doğru gidebilir ve aşağıdaki rotayı takip ederek Akyaka’nın görülmesi gereken tüm noktalarını gezebilirsiniz.

Gökova Körfezi Seyir Terası Akyaka’ya giriş yaptığınız otoyolun yakınında yer alan bu bölgede, yukarıdan bütün Akyaka’yı gözlemleyebilirsiniz. Genellikle gün batımında sahip olduğu atmosfer ile dikkat çeken Gökova Körfezi Seyir Terası‘nda keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 Eğer piknik yapmaktan hoşlanıyorsanız kendinize bir piknik sepeti hazırlayabilir ve manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Manzarası çok özel olan Gökova Seyir Terası, size Akyaka’nın tamamını kuş bakışı görme şansı sunacak.

 Benzer bir manzaraya sahip olan Sakar Geçidi Manzara Terası’nı da görmek isteyebilirsiniz. Ancak her ikisi de benzer bir Akyaka manzarasına sahip.

Azmak Deresi

 Özellikle yaz aylarında serin bir dinlence arıyorsanız, Akyaka denince akla ilk gelen Azmak Deresi kenarında keyifle vakit geçirebileceğinizi aklınızda bulundurun. Oldukça geniş bir dere olan Azmak Deresi çevresinde çok sayıda tesis mevcut. Burada kahvaltı yapabilir, çay veya kahve içebilirsiniz.

 Çoğu tesis, kamelya tarzı oturma imkanlarıyla hem derenin serin sularından faydalanmanızı hem de keyifle vakit geçirmenizi sağlıyor. Bu serin sulara en azından ayaklarınızı sokmadan Akyaka’dan ayrılmayın.

 Buna ek olarak, Azmak Deresi’nin belli bölümlerinde suya girilebildiğini de hatırlatmakta fayda var. Eğer serinlemek istiyorsanız, buz gibi dereye kendinizi bırakabilirsiniz.

Kadın Azmağı Deresi

 Azmak Deresi’nin bir kolu olan Kadın Azmağı, her mevsim farklı bir tat yakalayabileceğiniz oldukça etkileyici bir yer. Oldukça yeşil bir coğrafyada yer alan bu bölge, şehir merkezine daha yakın olduğu için uğrak noktalardan. Yaz kış demeden, her mevsim ziyaretçi çeken Kadın Azmağı Deresi’nde yine çok sayıda tesis hizmet veriyor.

 Bu bölge, nehrin diğer bölümlerine göre çok daha sakin bir su akışına sahip olduğundan, dereye girmek istiyorsanız burayı tercih etmenizde fayda var.

Akyaka Plajı

 Mavi bayraklı plajlardan biri olan Akyaka Plajı, Akyaka’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Kumsaldan oluşan bu plaj halk plajı ve tamamen ücretsiz. Havlunuzu alarak istediğiniz yerden suya girebilmeniz mümkün.

 Bölgenin suyu ve kumsalı oldukça temiz. Bu bölge sürekli olarak denetlendiğinden ve belediyenin mavi bayrak ödülünü korumak için her gün numune almasından dolayı herhangi bir rahatsız verici kirlilik bulunmuyor. Halk, bu bölgeyi özellikle temiz tutmaya çalışıyor.

 Plaj çevresinde restoran ve fastfood tarzı atıştırmalıklar satın alabileceğiniz pek çok işletme mevcut. Bu bölgede en çok önerilen yiyecek balık ekmek. Eğer Akyaka Plajı’nı ziyaret ederseniz balık ekmek yemeyi ihmal etmeyin.

Akyaka Evleri Arasında Yürüyüş Yapın

 Özellikle sahil kesimine doğru sevimli mimarisi ile dikkat çeken pek çok evle karşılaşacaksınız. Bu sokaklarda yürüyüş yapmak ve bölgenin temiz havasını içinize çekmek sizin için güzel bir aktivite olabilir.

 Vaktiniz varsa mutlaka bu bölgeyi yürüyerek keşfedin. Sahil boyunda yürüdüğünüz zaman, karşınıza pek çok farklı plaj çıkacak. Sadece Akyaka Plajı’nda değil, bu bölgedeki diğer plajlarda da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz