Alanya’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Alanya’da Gezilmesi Gereken 10 Yer
Alanya’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Alanya’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Tatil denildiği zaman Türkiye’de akla gelen ilk yerlerden olan Alanya plajları doğası, tarihi ve çok daha fazlasıyla dünyanın her noktasından turist çekiyor. Çok sayıda farklı aktivite imkanı ve gezilmesi gereken nokta bulunan Alanya, özellikle bozulmamış doğası nedeniyle ilgi görüyor.

Alanya kendisini ziyaret eden herkesi adeta büyülüyor. Doğal güzellikleri, mağaraları, plajları ve çok daha fazlasıyla, Alanya tatilinizde mutlaka görmeniz gereken 10 yeri sizin için listeledik.

1- Alanya Kalesi

 Oldukça eski dönemlerden kalma Alanya Kalesi’nden çok sayıda uygarlığın geçtiği biliniyor. Anadolu Selçukluları ile birlikte kaydı tutulmaya başlanan kale bundan önce pek çok kez el değiştirmiş.

Kıbrıs Krallığı’nın bile surlarında yürüdüğü bu kale bölgenin en eski yapılarından biri. Eğer tarihe ilginiz varsa Alanya seyahatiniz sırasında burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2- Kızılkule

 Yine Alanya’nın tarihini gözler önüne seren yapılardan biri olan Kızılkule 13. Yüzyılda inşa edilmiş. Kırmızı tuğlalarından dolayı bu ismi alan kulenin mimarisi fazlasıyla ilginç.

33 metre yüksekliğindeki kulenin en üst katından giren güneş ışığı birinci kata kadar ulaşabiliyor. İçerisinde bir sarnıcın da bulunduğu Kızılkule tarih severlerin mutlaka gezmesi gereken yerlerden.

3- Selçuklu Tersanesi

 Anadolu Selçukluları tarafından inşa edilen ve uzun yıllar boyunca gemi sığınağı olarak kullanılan bu yapı beş bölümden oluşuyor. Kızılkule’nin hemen yanında yer alan bu yapı akşam saatlerinde görülmeye değer.

Son restorasyonlarla birlikte ışıklandırılan ve oldukça keyifli bir görüntüye kavuşan tersaneyi gezi programınıza eklemenizde fayda var.

4- Alanya Seyir Terası

 Alanya’yı kuş bakışı seyretmek isteyenler için muhteşem bir manzara sunan Alanya Seyir Terası’na şehir dışına doğru yapacağınız dört kilometrelik bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz.
Denizin ve manzaranın gerçekten etkileyici olduğu bu bölgede tüm şehir ayaklarınızın altında olacak. Özellikle akşamları şehir ışıklarıyla çok farklı bir atmosfere bürünen Alanya Seyir Terası görülmeye değer yerlerden biri.

5- Kleopatra Plajı

 Tertemiz kumsalı ile mavi bayrak ödülüne sahip olan bu plaj her yıl turist akınına uğruyor. Kalabalığa rağmen suyu oldukça temiz olan bu plajda deniz gözlüğü ile suyun altını çok rahat görebilirsiniz.

Açıkta olan akıntılar ve bölgenin korunaklı yapısı sayesinde oldukça dingin bir suya sahip olan bu plaj Alanya’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden.

6- Dim Çayı

 Alanya’dan 6 kilometrelik bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz Dim Çayı özellikle yaz sıcağında serinlemek için ideal. Toroslar’dan başlayan bu çay çevresinde çok sayıda tesis mevcut.

Balık lokantalarından çay bahçelerine kadar oldukça hareketli bir atmosfere sahip olan Dim Çayı’nda yüzmek de mümkün. Eğer sıcaktan bunaldıysanız buraya mutlaka gelmelisiniz.

7- Dim Mağarası

 Dim Çayı yakınlarında yer alan mağara fazlasıyla ilginç bir atmosfere sahip. İçinde su dolu bölümleri bulunan Dim Mağarası’nda belli dönemlerde su seviyesine bağlı olarak botlarla tur düzenleniyor.

Mağara her mevsim aynı sıcaklığa sahip olduğu için özellikle ilgi çekiyor. Geziniz sırasında burayı programınıza eklemeyi ihmal etmeyin.

8- Alara Çayı

 Manavgat ilçesine kadar devam eden bu çay çevresinde pek çok tarihi eser mevcut. Bizans döneminden başlayarak her zaman bir geçiş güzergahı olarak kullanılan bu çayda farklı su sporları da yapılabiliyor.

Her seviyede rafting parkuru bulunan Alara Çayı’nda keyifli ve macera dolu bir gün geçirmeniz mümkün.

9- Damlataş Mağarası

 1948 yılına keşfedilen Damlataş Mağarası özellikle astım hastalarına iyi gelen iklimi ile tanınıyor. İçerisinde çok sayıda sarkıt ve dikit bulunan bu mağara bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden.

Her mevsim sabit olarak 22 derecelik sıcaklığa sahip olan Damlataş Mağarası Alanya şehir merkezine sadece üç kilometre uzaklıkta.

10- Alanya Arkeoloji Müzesi

 Bölge tarihini ve kültürünü en iyi şekilde görebileceğiniz Alanya Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 14 kapalı ve bir açık toplamda 15 sergi alanına sahip olan bu müze pek çok medeniyete ev sahipliği yapmakta.

Tunç çağından Lidya dönemlerine kadar çok sayıda eseri bulabileceğiniz müze, özellikle tarih sever gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden.

Alanya’ya Ne Zaman Gitmeli?

Alanya her mevsim ayrı güzelliklere sahip ancak yaz aylarının yoğun sıcaklığında gezmek biraz zor olabiliyor. Bu nedenle Temmuz – Ağustos aylarını dışarıda bırakarak, sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde bir seyahat planlamanız çok daha rahat gezmenizi sağlayabilir.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz