Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Şelale

Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Şelale
Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Şelale

Antalya’da Görülmesi Gereken 5 Şelale

 Kusursuz sahilleri ile tanıdığımız Antalya’da saklı kalmış pek çok doğal güzellik var. Özellikle Toros Dağları’ndan Akdeniz’e gelen suların yarattığı doğa harikası şelaleler bunların başında geliyor.

 Antalya seyahatiniz. sırasında sadece deniz ve güneşin tadını çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda bölgenin eşsiz şelalelerini de keşfetmek istiyorsanız bu beş rotayı mutlaka değerlendirmeniz gerekiyor.

 Her biri benzersiz bir atmosfere sahip olan bu şelalelerde Antalya’nın doğasını tam anlamıyla göreceksiniz.

Aşağı Düden Şelalesİ

 Aşağı Düden Şelalesi oldukça merkezi bir konumda yer alıyor. Antalya kent merkezine sadece sekiz kilometre uzaklıkta bulunan bu doğa harikası Lara Belediyesi sınırları içinde kalıyor.

 Toroslar’dan gelen suyun Akdeniz’e ulaştığı bölgede olan bu şelaleye hem karadan hem de denizden ulaşmak mümkün. Antalya’nın meşhur falezlerinden dökülerek denize ulaşan su gerçekten görülmeye değer görüntüler ortaya çıkarıyor.

 Aşağı Düden Şelalesi çevresinde çay bahçeleri ve hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut. Karadan ayrı, denizden ayrı güzelliğe sahip olan bu şelaleye tekne turlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

 Antalya denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri olan Manavgat her mevsim kesinlikle görülmeye değer manzaralara sahip. Ağaçlar ile çevrili bir bölgede yer alan bu şelale özellikle ilkbahar aylarında artan su ile çok daha güzel görünüyor.

 Yaz aylarında da aşağı yukarı benzer su seviyesini koruyan Manavgat Şelalesi, Manavgat kent merkezinin dört kilometre kuzeyinde bulunuyor. Şelale çevresi oldukça iyi şekilde korunmuş ve düzenlenmiş. Özellikle piknik yapmak isteyenler için ideal bir konum. Yine aynı şekilde, şelale çevresinde çay bahçesi, restoran ve kafe tarzı işletmeler hizmet veriyor.

Uçansu Şelalesi

 Antalya’nın saklı kalmış cennetlerinden biri olarak bilinen Uçansu Şelalesi kesinlikle görülmeye değer bir yer. Bölgedeki diğer şelaleler kadar meşhur olmasa da giderek artan bir popülariteye sahip olan Uçansu Şelalesi doğanın her rengini bünyesinde barındırıyor.

 Toros Dağları’nın tam ortasında yer alan bu şelale 50 metrelik yükseliğe sahip. Oldukça uzun olan Alara Çayı’nı besleyen bu şelalenin çevresinde farklı işletmeler bulunuyor.

 Uçansu Şelalesi’nin döküldüğü noktanın biraz ilerisinden itibaren rafting yapmak da mümkün. Eğer ekstrem sporlara ilginiz bulunuyorsa bu rafting parkurunu denemenizde fayda var. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden bu bölgede rafting yapmak için ziyaretçi geliyor.

Kurşunlu Şelalesi

 Yine Antalya’nın en meşhur şelalelerinden biri olarak bilinen Kurşunlu Şelalesi, Antalya Havaalanı’nın 11-12 kilometre ilerisinde bulunuyor. Yemyeşil bir atmosfer içerisinde ilerleyerek ulaşabileceğiniz bu şelale oldukça iyi korunmuş.

 Yürüyüş yolları ve farklı parkurlar bulunan şelalede uzunca süre vakit geçirmek mümkün. Yemyeşil ağaçlar altında, su sesleri eşliğinde kahve içebileceğiniz işletmeler de mevcut.

 Özgün bir ekosisteme sahip olan Kurşunlu Şelalesi her mevsim yaklaşık olarak aynı sıcaklığa sahip. Bu sayede yaz aylarında serinlemek için gidilebilecek en güzel yerlerden biri.

Buna ek olarak, gün batımında kusursuz bir atmosfere bürünen Kurşunlu Şelalesi’nde bol bol fotoğraf çekeceğinize emin olabilirsiniz.

Değirmendere Şelalesi

 Bölgede yeni yeni popülerlik kazanan ve kesinlikle görülmesi gereken şelalelerden olan Değirmendere Şelalesi tam anlamıyla gizli bir cennet. Çok fazla bilinmeyen bu şelalenin tarihi de oldukça ilginç.

Beslediği dere boyunca pek çok değirmen bulunması ile bu ismi alan dereyi besleyen Değirmendere Şelalesi doğanın tam ortasında bulunuyor. Çok sakin ve dingin bir atmosfere sahip olan şelale çevresinde uygun hava şartlarında suya girilebiliyor.

 Özellikle dinlenmek ve Akdeniz’in doğasını yakından görmek istiyorsanız bu benzersiz şelaleyi gezilecek yerler listenize eklemenizde fayda var.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz