Antalya’daki En Güzel Şelaleler

Antalya’daki En Güzel Şelaleler
Antalya’daki En Güzel Şelaleler

Antalya’daki En Güzel Şelaleler

Antalya denildiği zaman akla ilk gelen şey denizi ve eşsiz koyları. Ancak Antalya bundan çok daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Toroslar ile çevrili olan bu şehirde tadına doyamayacağınız ve sizi büyüleyecek çok sayıda şelale de mevcut.

Kimi şehir merkezindeki falezlerden denize dökülen, kimisi doğa içerisinde, ormanların arasında gizli olan bu şelaleler Antalya tatilinizi çok daha farklı kılabilir. Villanızdan kısa sürede ulaşabileceğiniz, Antalya’nın doğa harikası, en güzel şelaleleri sizi bekliyor!

Manavgat Şelalesi’nde Serinleyin

 Antalya’ya bağlı Manavgat ilçesinin kuzey bölümlerinde yer alan bu saklı cennet kendine has bir iklime sahip. Yaz kış belli bir sıcaklıkta sabit kalıyor olması nedeniyle özellikle serinlemek isteyen tatilcilerin uğrak noktalarından.

Bölgenin en meşhur şelalelerinden olan Manavgat Şelalesine kolayca ulaşabilmek mümkün. Oldukça keyifli şekilde düzenlenen bölgede farklı işletmeler mevcut. Şelale etrafında manzaranın tadını çıkararak yemek yiyebilir veya bir şeyler içebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi, yine aynı isimdeki Manavgat Çayı tarafından besleniyor. Bu çay üzerinde orta zorluk seviyesinde pek çok farklı rafting parkuru mevcut. Eğer şelaleyi ziyaret etmişken biraz da heyecan yaşamak istiyorsanız raftingi deneyebilirsiniz. 

Kent Merkezindeki Doğa Harikası: Yukarı Düden Şelalesi

 Şehrin tam merkezinde, falezlerden Akdeniz’e dökülen bu şelale oldukça farklı bir atmosfere sahip. Hem aracınızla karadan ulaşabileceğiniz, hem de neredeyse her mavi turun denizden ziyaret ettiği Yukarı Düden Şelalesi, Antalya’nın en çok ilgi gören doğal güzellikleri arasında gösteriliyor.

Kent merkezine sekiz kilometre uzaklıkta bulunan Varsaklar ilçesinde bulunan bu şelale doğayı kent merkezinde yaşayabileceğiniz muhteşem bir görüntüye sahip. Şelalenin denizle birleştiği noktaya ulaşabileceğiniz köprü ve merdivenlerin bulunduğu ön kısımdan aşağıya doğru inerek şelale çevresine ulaşabilirsiniz. Eğer balık tutmaktan hoşlanıyorsanız, şelalenin denize döküldüğü noktadan oltanızı sallayabilirsiniz. Bu bölge özellikle amatör balıkçılar tarafından sıkça tercih ediliyor.

Bölgede yer alan antik mezarları da unutmamak gerek. Şelaleyi ziyaret ederken, Lyrbotae uygarlığına ait antik mezarları da etrafta görebilirsiniz.

Kendinizi Yağmur Ormanlarında Hissedeceksiniz: Kurşunlu Şelalesi

 Antalya’nın en güzel şelalelerinden olan Kurşunlu kusursuz bir atmosfere sahip. Tamamen ağaçlarla kaplı bir coğrafyada bulunan bu şelale oldukça iyi korunmuş doğasıyla misafirlerini büyülüyor.

Antalya’nın Aksu beldesinde bulunan bu şelaleye Antalya Havaalanı’ndan yaklaşık 8-10 kilometrelik bir yolculukla ulaşılabiliyor. Ağaçlar arasında bir yoldan geçerek ulaşabildiğiniz Kurşunlu Şelalesi her mevsim farklı bir atmosfere sahip.

Şelale boyunca yürüyebileceğiniz köprülerin bulunduğu Kurşunlu’da, aynı zamanda şelalenin arkasında kalan mağaralara da girmek mümkün. Hem serinlemek hem de keyifli bir macera içerisine atılmak istiyorsanız Kurşunlu Şelalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  

Gerçek Saklı Cennet: Uçansu Şelalesi

 Torosların saklı cennetlerinden biri olan Uçansu Şelalesi Kayabükü ve Eskibağ olarak bilinen iki köyün arasında yer alıyor. Dağın tam ortasında bulunan bu şelale oldukça bakir bir doğaya sahip.

Bölge halkı tarafından biliniyor olsa da henüz pek fazla turist çekmeyen bu şelale tam anlamıyla saklı bir cennet. Yaklaşık olarak 55 metre yükseklikteki bir kayadan dökülen ve Alara Çayı’nı besleyen bu şelale mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Bölgede şelale çevresinde bulunan birkaç işletme mevcut. Bu işletmelerde keyifli vakit geçirebilir, güzel yemekler yiyebilirsiniz. Buna ek olarak, şelalenin beslediği Alara Çayı üzerinde dünyanın en keyifli rafting rotalarından biri de sizi bekliyor. Özellikle yabancı turistler tarafından sıkça tercih edilen bu rafting rotası tatilinize renk katacak başka bir ayrıntı. Şelaleden başlayıp, çevresinde yer alan karayolundan çay boyunca yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk yaparak rafting merkezlerine ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz