Antalya’nın Meşhur Yemekleri Nerede Yenir?

Antalya’nın Meşhur Yemekleri Nerede Yenir?
Antalya’nın Meşhur Yemekleri Nerede Yenir?

Antalya’nın Meşhur Yemekleri Nerede Yenir?

Tatil denildiğinde akla gelen ilk şey huzur ve rahatlık. Fakat damak tadına düşkün olan kişiler için tatili renklendirmenin bin bir türlü yolu var. Özellikle Türkiye’nin mutfak konusunda kendini geliştirmiş şehirlerinden birinde tatil yapıyorsanız, tadı damağınızda kalacak pek çok farklı yemek için kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz.

Tatili tatil yapan, sevdiğiniz ve sizi mutlu eden şeylerle ilgilenmek. Villanızda keyifle vakit geçirirken, doğanın ve oksijenin tadına varırken, aynı zamanda bölge coğrafyasını da keşfetmek isteyebilirsiniz. Özellikle midenize düşkünseniz, Antalya’da sizi mutlu edecek pek çok yere rastlamanız mümkün.

Mutfak denildiğinde genelde doğu illeri akla gelse de, Antalya’da da birbirinden lezzetli tatlar sizi bekliyor. Villa tatili yapmanın belki de en büyük avantajlarından biri olan özgür hareket etmek, dilediğiniz zaman bu lezzetlere kolayca ulaşabilmenize imkan sağlayacak. Şehrin dört bir yanına yayılmış, meşhur yemekleriyle dünyada kendinden söz ettiren çok sayıda restoran, Antalya’da sizi bekliyor.

Elbette size özel bir villanın mutfağında yemek yapmak ayrı bir keyif. Ama tatiliniz sırasında yörenin meşhur yemeklerini de denemeniz tatilinizi bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Peki ya bu yemekleri nerede yemelisiniz?

7 Mehmet

Antalya’nın belki de en meşhur restoranlarından biri olan 7 Mehmet, çok uzun yıllardır aynı yerde ve aynı kalitede hizmet vermeye devam ediyor. Etkileyici bir manzaraya sahip olan restoran, denize karşı, Antalya’nın en özel lezzetlerini tatmanıza imkan veriyor.

İsmiyle ilgili pek çok efsane bulunan bu restoranda Akdeniz ve Türk mutfağına ait pek çok farklı menüye rastlayabilirsiniz. En özel yemeği olarak bademli iç pilavlı kuzu tandırı mutlaka denemeniz tavsiye ediliyor.

Manzaraya karşı yemeğinizi yedikten sonra türk kahvesi sipariş etmeyi de unutmayın. Bölgenin en tanınmış restoranlarından biri olan 7 Mehmet, kırmızı et tüketmeyenler için zengin bir balık menüsüne de sahip.

  

Vanilla Lounge

Tatilinizi daha renkli kılmak ve çok daha farklı bir lezzet denemek istiyorsanız, Antalya’nın meşhur tarihi yapılarından biri olan Hadrian Kapısı yakınlarındaki Vanilla Lounge tam aradığınız yer. Klasik Osmanlı mimarisi ile tasarlanmış olan bu restoranda, çok zengin bir menü mevcut.

İngiliz bir şef ve eşi tarafından işletilen restoranda, Antalya’nın yöresel yemekleri, dünya mutfağından örnekler ile harmanlanarak servis ediliyor. Özellikle et ve balık menülerinde çok etkileyici sunumlara sahip olan bu restoran, tatilinize oldukça farklı bir tat katabilir.

Eski yerleşimlerden Kaleiçi’nde yer alması, yemekten sonra sahile doğru, etkileyici bir atmosferde yürüyüş yapabilmenizi de mümkün kılacak.

Sedir Restoran

Antalya’nın en eski restoran işletmelerinden biri olan Sedir, şehrin pek çok bölgesinde aynı kalitede hizmet veren şubelere sahip. Modern tarzda dekore edilmiş olan şubeler, geleneksel Akdeniz mutfağından seçkin bir menüye sahip.

Et yemeklerinden pidelere kadar, çok çeşitli yiyecek alternatiflerine sahip olan bu restoranda Antalya’ya özgü tatlara da rastlamak mümkün. Aynı zamanda, meşhur Antalya piyazını ve tandır kebabını denemek için oldukça iyi bir restoran olduğu söylenebilir.

  

Antalya’da Mutlaka Piyazı Denemelisiniz

Antalya denince deniz, kum, güneş ve size huzur verecek bir villa tatilinden sonra elbet ki akla bir de meşhur piyaz geliyor. Klasik piyaza tahin ilave edilerek, çok farklı ve lezzetli bir tat yaratılan bu meze, Antalya’nın ikonik yiyeceklerinden biri haline gelmiş.

Bahsi geçen restoranların hepsinde olduğu gibi, şehirdeki neredeyse her restoranda meşhur Antalya piyazını deneyebilirsiniz. Özellikle farklı bir lezzet arıyorsanız ve yörenin tatlarını tam olarak keşfetmek istiyorsanız, bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz