Dalyan’da Ne Yenir?

Dalyan’da Ne Yenir?
Dalyan’da Ne Yenir?

Dalyan’da Ne Yenir?

Dalyan, harika bir doğaya ve tarihe sahip olduğu kadar leziz yemekleriyle de biliniyor. Bölgenin tertemiz sularında tutulan balıklar Dalyan mutfağının temelini oluşturuyor.

 Elbette sadece deniz ürünleriyle değil, aynı zamanda yerel ot yemekleriyle de tanınan Dalyan’da tadına doyamayacağınız pek çok alternatif mevcut. Bu alternatifler içerisinde bazıları sadece Dalyan’da bulunuyor olması itibariyle çok daha ön plana çıkıyor.

 Dalyan tatiliniz sırasında mutlaka denemeniz gereken lezzetleri sizler için derledik.

Mavi Yengeç

 Deniz ürünlerinden hoşlanıyorsanız bu bölgede yetişen mavi yengeç denemeniz gereken ilk lezzet olmalı. Türkiye’de sadece bu bölgede yetişen bu yengeç türü Dalyan Çayı Deltası etrafında tutuluyor. Restoranlar tarafından günlük olarak temin edilen bu deniz ürünü, çok meşakkatli bir pişirme aşamasından geçerek masanıza ulaşıyor.

 Mavi yengeç oldukça lezzetli. Haşlama ve kömürde ızgara olarak iki farklı türü olan bu yemeği kesinlikle denemenizi öneririz. Deniz ürünlerinden hoşlanmayanları bile bağımlısı yapabilecek kadar özel bir tat.

Dalyan Kalamarı

 Dalyan’da bazı restoranlarda bölgeye özel bir kalamar yapılıyor. Klasik kalamardan daha farklı olarak şekerli şekilde hazırlanan bu kalamar ara sıcak olarak tüketiliyor. Her restoranda bulunmasa da deniz kıyısında yer alan balık lokantalarının büyük çoğunluğu Dalyan kalamarını menülerine dahil etmiş.

 Yine deniz ürünlerini sevenler için mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelen bu kalamar eşsiz bir lezzet şöleni yaşatıyor.

 Dalyan’da tüm deniz ürünleri fazlasıyla lezzetli. Bölgenin temiz suları balık çeşitliliğini arttırıyor. Buna ek olarak restoranların bu ürünleri günlük temin etmesiyle Dalyan mutfağında deniz ürünlerinin sayısı bir hayli artıyor.

Geleneksel Dalyan Kahvaltısı

 Dalyan’a özel bir kahvaltı türü bulunmuyor ancak burada yer alan restoranların bir bölümü geleneksel serpme kahvaltıyı Dalyan Kahvaltısı adıyla servis ediyor. Serpme kahvaltıdan herhangi bir farkı olmasa da bölgeye has organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılıklar denemeye değer.

 Dalyan Çayı kenarındaki işletmelerin pek çoğunda serpme kahvaltıyı deneyebilirsiniz. Bölge köylerinde yetişen ürünler ile hazırlanan kahvaltıda doğal lezzetlere bayılacaksınız.

 Kahvaltıyı bu işletmelerde yapabileceğiniz gibi yerel pazarlara giderek, kendi temin edeceğiniz ürünlerle, villanızda havuz başında bu keyfi yaşayabileceğinizi de unutmayın. Eğer restoranları tercih etmiyorsanız villanızın bahçesi her zaman sizi bekliyor olacak.

Yoğurtlu Dondurma

 Dalyan son zamanlarda geleneksel yiyeceklerine bu ürünü eklemiş durumda. Hiçbir katkı maddesi olmayan, sadece yoğurt ve süt kullanılarak hazırlanan bu dondurma oldukça lezzetli. Sağlıklı bir atıştırmalık isteyen ziyaretçilerin denemesi gereken ürünlerin başında geliyor.

 Sahilde veya kent merkezinde dolaşırken çoğu dondurmacıda bu levhayı göreceksiniz. Günlük olarak hazırlanan yoğurtlu dondurmayı mutlaka tatmanız tavsiye ediliyor. Özellikle yemekten sonra yürüyüş yaparken serinlemek için ideal.

Balık Izgara

 Dalyan’ın zengin deniz mutfağı burada da karşımıza çıkıyor. Neredeyse her restoranda görebileceğiniz gibi balık burada bir hayli meşhur.

 Ancak, deniz kenarında yapacağınız kısa bir yürüyüşle teknelerin üzerinde, kömür ateşinde pişirilen balıkları görebilirsiniz. Restoranlara oturup yemek yemek istemiyorsanız, bu teknelerde hazırlanan balık ızgaraları ekmek arası olarak alıp yolda yiyebilirsiniz.

 Taze taze hazırlanan balıklar bir hayli lezzetli. Dondurulmuş balığı bulmanın neredeyse imkansız olduğu Dalyan’da bütün ürünler günlük olarak tutuluyor. Restoranlar ve ızgara balık tekneleri de aynı şekilde günlük ve taze ürünler kullanıyor. Başka şehirlerde dondurulmuş balıklardan hazırlanan yemekleri burada bulmak imkansız.

 Deniz ürünü sevmeyenler için yine sahil boyunca ufak büfeler mevcut. Ekmek arası döner, köfte gibi yiyecekleri bulabileceğiniz bu büfeler salaş gibi görünse de oldukça lezzetli. Eğer değişik tatlar denemek veya hafif bir atıştırma ile karnınızı doyurmak istiyorsanız bu büfeleri de tercih edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz