Datça'da Ne Yenir?

Datça'da Ne Yenir?
Datça'da Ne Yenir?

Datça'da Ne Yenir?

Datça muhteşem bir belde! Hayallerin ötesindeki doğal güzellikleri, unutulmaz sahilleri ve çok daha fazlasıyla kendisini ziyaret eden herkesi büyülüyor.

 Ege’nin ve Akdeniz’in kesişim noktasında bulunan bu keyifli belde doğası kadar mutfağıyla da meşhur. Yörede pek çok ot yemeği fazlasıyla ilgi çekici bir mutfak oluştururken, deniz kültürünün de yaygın olmasıyla beyaz ete olan ilgi de artıyor. Tüm bunlarla birleşen Akdeniz ve Ege mutfağı, Datça’yı unutulmaz bir gastronomi cennetine dönüştürüyor.

 Datça’da her damak tadına uygun bir yemek bulmak mümkün. Her restoranın kendine ait bir spesiyalitesi ve birbirinden keyifli yemekleri mevcut. Ancak bu cennet beldeye gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken bazı lezzetler var.

 Datça’nın Zeytin ve Zeytin Ürünleri Fazlasıyla Meşhur

 Datça’da yetişen zeytinler başka hiçbir yerde bulunamayacak kadar güzel. Yöre halkının yaptığı leziz zeytinyağlı yemekleri güzelleştiren zeytin bu bölgeye özgü en özel ürünlerden biri.

 Sabah kahvaltılarında deneyebileceğiniz Datça Zeytini özellikle bu bölgede üretilen keçi sütlü peynirler ile birleştiğinde muhteşem bir lezzet ortaya çıkıyor. Bu nedenle Datça geziniz sırasında yerel pazarlardan taze ürünleri almayı veya bölgede bir serpme kahvaltı yapmayı unutmayın.

 Sadece zeytin değil, diğer kahvaltılıklar da fazlasıyla lezzetli. Bölgedeki yemek kültürünün temeli Ege mutfağına dayandığı için otla yapılan çok sayıda farklı börek, zeytinyağlı meze ve farklı yemekleri her öğünde bulabilirsiniz.

Datça’da Balık Yemeden Dönmeyin

 Datça çok zengin bir deniz mutfağına sahip. Deniz mutfağı kültürünü Ege yemekleriyle harmanlayan restoranlarda çok farklı tatları denemek mümkün.

Başta kalamar tava ve karides güveç olmak üzere bu bölgenin çok sayıda farklı lezzeti kesinlikle denemeye değer. Bir akşam yemeğini sahilde bulabileceğiniz balık restoranlarında geçirmeniz tavsiye ediliyor.

Özellikle günlük yakalanan taze balıkları tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Gittiğiniz restorana günün balıklarını sorarak lezzetli ve kaliteli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Datça’da lagos, sinarit ve deniz levreği özellikle önerilen balık türleri arasında.

Ege Mutfağından: Girit Usulü Kabak Çiçeği Dolması

 Oldukça keyifli bir meze olan girit usulü kabak çiçeği dolması Datça’da sıkça hazırlanan yemeklerin başında geliyor. Özellikle balığın yanında harika giden bu yöresel tat, bölgedeki yemeklerin çoğu gibi yörede yetişen doğal ürünlerle hazırlanıyor.

 Özellikle bölgenin leziz zeytinyağı ile tatlandırıldığında çok leziz bir hal alan bu mezeyi mutlaka denemelisiniz. Deniz kenarında bulunan balık lokantalarının büyük kısmı sıkça rağbet gören bu mezeyi menülerinde bulunduruyor.

Acıktıran Bir Lezzet: Labada Dolması

 Ot çeşitleri açısından oldukça zengin bir belde olan Datça’da, Labada Dolması yemeden gitmenizi önermiyoruz. Beldede çok miktarda bulunan ve her bölgede değişik isimlerle bilinen “labada” bitkisini halkın dilinden sıkça duyabilir ve sofralarda sıkça karşılaşabilirsiniz.

Ispanağa benzer görüntüsüyle bilinen Labada’nın hazırlanışı da ıspanağı andırıyor. Fakat Datça’da daha çok dolma olarak yapılıyor ve sarması biraz daha uğraş istiyor. Datça’nın en lezzetli yemeklerinden biri olan Labada, üzerine yoğurt dökülerek de servis edilebiliyor.

Sadece Datça’da Bulabileceğiniz Dallampa Yemeği

 Yine Datça’nın kendine özgü mutfağından bir ürün olan Dallampa yemeği aslında iri papatya yemeği anlamına da geliyor. Datça’da yetişen iri papatyaların toplanarak, henüz olgunlaşmayan yeşil saplarıyla hazırlanan bu yemek oldukça lezzetli.

 Otlar haşlanarak un, salça ve sarımsak gibi ilaveler ile pişiriliyor. En sonunda isteğe bağlı olarak zeytinyağı ekleniyor ve hem soğuk hem de sıcak şekilde tüketilebiliyor.

 Bölgenin ot yemekleri içerisinde en ilginçlerinden olan Dallampa yılın sadece belli dönemlerinde yapılabiliyor. Sadece birkaç ay süren mevsiminde bulabilmeniz halinde bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz