Kalkan’da Ne Yenir?

Kalkan’da Ne Yenir?
Kalkan’da Ne Yenir?

Kalkan’da Ne Yenir?

 Kalkan yemekler konusunda oldukça ilginç bir belde. Hem Akdeniz mutfağını hem de Anadolu mutfağını bir arada bulabileceğiniz bu bölgede kebaplardan deniz ürünlerine, vegan mutfaktan Çin yemeklerine kadar her şeye rastlayabilirsiniz.

 Kalkan’ın doğası ve denizi kadar yemekleri de oldukça lezzetli. Tatiliniz sırasında tadı damağınızda kalacak pek çok deniz ürününe bu beldede rastlamak mümkün. Özellikle bölgenin köylerinde toplanan otlarla hazırlanan yemekler çok lezzetli. İster yerel restoranlarda bu yemekleri deneyebilir isterseniz pazarlardan temin edeceğiniz taze ve organik ürünlerle villanızın mutfağında kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

 Kalkan seyahatiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken tadına doyamayacağınız lezzetleri sizler için listeledik.

Kabak Çiçeği Dolması

Ege ve Akdeniz mutfağının ortak lezzetlerinden olan kabak çiçeği dolması Kalkan’da da oldukça popüler. Pek çok restoranda bulabileceğiniz bu yemeğin mevsimi ilkbahar ayları. İlkbahar dışında bulabilmek bir hayli zor.

 Kabak çiçeği dolması adını aldığı kabak çiçeğinden yapılıyor. Zeytinyağlı bir yemek olan bu dolma oldukça hafif ve sağlıklı. Yapımı çok özen gerektiren bu yemek vejetaryenler için de uygun.

 Kabak çiçeği dolması için toplanan çiçekler mutlaka sabah saatlerinde dalından koparılıyor. Aksi takdirde çiçeklerin kapanıyor olması dolmayı yapmayı zorlaştırıyor. Malzemelerin toplanmasından hazırlanışa kadar çok büyük özen isteyen bu yemek Kalkan’a gidenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerin başında geliyor.

 Süt Reçeli

 Kalkan’ın yerel tatları arasında fazla rastlanmasa da bu bölgeye yerleşen Ruslar tarafından yapılan bu lezzet gerçekten parmak ısırtan cinsten. Bundan 5-10 yıl öncesine kadar pek bilinmese de artık Kalkan’ın yerel lezzetlerinden biri haline gelmeye başladı.

 Süt reçeli kahvaltılarda tüketilebileceği gibi tatlı olarak da servis ediliyor. Yapımı çok zor olan bu reçel Kalkan’da pazarlarda bulunabilir. Sadece kendiniz için değil, sevdikleriniz için de güzel bir hediyelik olabilecek süt reçelini mutlaka denemelisiniz.

 Süt reçelinin tadını en iyi kahve ile birlikte alabilirsiniz. Villanızda havuz başında otururken kahvenizin yanında süt reçeli tüketebilir, tatilinize güzel bir lezzet katabilirsiniz.

Akdeniz’in Balıkları: Kefal, Orfoz ve Mercan

 Kalkan’a gidip balık yemeden dönmek olmaz. Deniz kıyısında çok sayıda balık lokantasına rastlayabileceğiniz Kalkan’da özellikle kefal, orfoz ve mercanın tadına bakmalısınız. Buna ek olarak mevsiminde gitmeniz halinde palamut da güzel bir alternatif olacaktır.

 Deniz kıyısında bulunan restoranların neredeyse tamamı balıklarını günlük olarak temin ediyor. Güneş batarken, kusursuz bir manzara eşliğinde hem huzurlu hem de lezzetli bir akşam geçirebilirsiniz.

 Bu balıklar dışında kalamarı da denemeyi ihmal etmeyin. Çoğu Kalkan restoranının kendine özel bir kalamar pişirme tarzı var. Kimi restoranlarda kalamar şekerle kızartılıyor. Tatlı tadı çok fazla hissedilmeyen ancak fazlasıyla lezzetli olan bu yemeği de deneyebilirsiniz.

Akdeniz’de Olmazsa Olmaz: Dondurma

 Kalkan’da kendi özel dondurmalarını üreten çok sayıda pastaneye rastlayacaksınız. Bu dondurmaların her biri apayrı bir lezzete sahip ve çoğu günlük olarak üretiliyor, taze taze tüketiciye sunuluyor.

 Leziz bir akşam yemeğinden sonra Kalkan’ı keşfederken bu pastanelerden birine uğramayı ihmal etmeyin. Hem dondurması hem de tatlılarıyla meşhur olan pek çok pastane mevcut. Akşamınızı çok daha tatlı hale getirmek için mutlaka dondurma yemelisiniz.

 Kalkan’da kavunlu dondurma çok meşhur. Mayhoş bir tadı olan bu çeşit dışında keçi sütünden yapılan ve bölge halkı tarafından “yanık dondurma” olarak bilinen lezzeti de deneyebilirsiniz.

 Kalkan müthiş doğası ile birlikte leziz bir mutfağı da misafirlerine sunuyor. Son olarak, eğer akşamınızı sadece kendinize ve sevdiklerinize ayırmak istiyorsanız villanızın bahçesinde keyifli bir barbekü partisi yapabileceğinizi de aklınızda bulundurun.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz