Köyceğiz'de Ne Yenir?

Köyceğiz'de Ne Yenir?
Köyceğiz'de Ne Yenir?

Köyceğiz'de Ne Yenir?

Muğla’nın en sevilen tatil beldelerinden biri olan Köyceğiz oldukça etkileyici bir atmosfere sahip. Gerek doğası gerekse sakladığı gizli tarihi ile ilgi gören bu beldede mutfak kültürü de oldukça gelişmiş.

 Ege ve Akdeniz mutfaklarının birbiri ile harmanlandığı bu bölgede yemek yemek tam bir keyif. Özellikle balık ürünlerini seviyorsanız burada yiyebileceğiniz çok özel lezzetler var. Buna ek olarak, bölgenin köylerinde, doğada toplanan otlarla yapılan çok leziz yemeklere de rastlamak mümkün.

 Köyceğiz’e gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken tatları sizler için listeledik.

Güne Doğal Bir Kahvaltıyla Başlayın


 Kahvaltı denildiği zaman her yerde aynı şeyle karşılaşacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Köyceğiz’in kahvaltısında da görünüşte pek farklı bir şey yok. Serpme kahvaltı kültürü burada da hakim.

Ancak bu bölgenin kahvaltısını diğerlerinden ayıran çok önemli bir fark var: doğal ürünler!

 Köyceğiz muhteşem bir doğaya sahip ve bu bölgede turizm kadar hayvancılık ve yöresel ürünleri üreterek geçinen bir halk bulunuyor. Doğanın tüm nimetlerinden yararlanan çevre köylerdeki halklar inanılmaz lezzetli ve organik ürünler üreterek satışa sunuyor.

Bölgede kahvaltı veren restoranların çoğu günlük olarak bu ürünleri temin etmekte. Yerel peynirler, otlarla yapılan gözlemeler ve çok daha fazlası Köyceğiz’de kahvaltıyı oldukça farklı kılıyor.

Türkiye’de Başka Yok: Mavi Yengeç

 Sadece Türkiye değil, dünya üzerinde çok nadir yerlerde yetişen, sadece iki bölgede avlanabilen mavi yengeçi Köyceğiz’de bulabilirsiniz.

Mevsiminde günlük olarak yakalanan mavi yengeç bölgede sıkça tüketilen bir ürün. Özellikle akşam yemekleri için ideal olan bu yengeç ismini üzerinde bulunan mavi çizgilerden alıyor.

 Türkiye’de sadece bu bölgede avlanabilen mavi yengeç, Köyceğiz seyahatine farklı bir tat katmak isteyen kişilerin mutlaka denemesi gereken bir tat.

Bir Muğla Klasiği: Yoğurtlama

 Patlıcan, patates, biber ve yoğurt ile hazırlanan bu yemek oldukça hafif ve lezzetli. Muğla’ya özgü bir tat olan yoğurtlama, özellikle Köyceğiz’in organik ürünleri ile yapılınca bir başka oluyor.

Bölgenin ev yapımı yoğurdu ile hazırlanan bu yiyeceği mutlaka denemelisiniz. İster sabah kahvaltısında, ister akşam yemeğinde meze olarak tüketebileceğiniz yoğurtlamayı Köyceğiz’de hemen hemen her restoranda bulabilmek mümkün.

Eğer hafif ve serinleten bir yemek istiyorsanız yoğurtlama tam size göre bir seçim.

Çökertme Kebabını Deneyin

 Muğla’ya özgü bir yemek olan çökertme kebabı özellikle Köyceğiz’de oldukça farklı bir sunuma sahip. Daha bonfile eti ile hazırlanan, yoğurt ve patates ile servis edilen bu leziz yemek mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden.

 Pek çok baharat ile altı saat kadar marine edilerek hazırlanan bu yemek, yumuşacık eti ve lezzetli sebzeleriyle damağınızı çatlatacak. Ayrıca Köyceğiz’de üretilen yerel tereyağlarıyla hazırlanan sosu da cabası.

Et ürünlerinden hoşlanıyorsanız Köyceğiz’de bu yemeği denemeden dönmemelisiniz.

Ege’ye Özgü: Kaya Koruğu Salatası

 Bölgede toplanan ve oldukça lezzetli bir ot olan kaya koruğundan hazırlanan bu salata çok farklı bir hazırlanışa sahip. İsmi salata olsa da aslında turşu gibi kurulan ve bir haftada yapımı tamamlanan kaya koruğu salatası mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri.

Limon ve sarımsak ile birleşen bu lezzet kimi zaman salatalık ve biber ile de servis ediliyor. Hem salata olarak hem de balıkların yanında meze olarak sıkça tüketilen bu yemek yöreye ait en özgün lezzetlerden biri.

Ege’nin pek çok yerinde buna benzer tatlara rastlamak mümkün olsa da kaya koruğu salatasının en sık tüketildiği yerlerin başında Köyceğiz geliyor. Özellikle köylerde hazırlanan bu ürünün yerel pazarlarda kavanozlarda satıldığını da görebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz