Salda Gölü – Gezi Rehberi

Salda Gölü – Gezi Rehberi
Salda Gölü – Gezi Rehberi

Salda Gölü – Gezi Rehberi

Bembeyaz bir kumsalda, turkuaz rengi sularıyla ziyaret eden herkesi büyüleyen eşsiz Salda Gölü, herkes tarafından yakıştırılan “Türkiye’nin Maldivleri” lakabıyla da tanınıyor. Burdur’da bulunan bu göl her mevsim büründüğü kusursuz atmosferiyle sizi kendine hayran bırakacak.

 

Volkanik bir patlama sonucu ortaya çıkan Salda Gölü’nün rengi en çok dikkat çeken nokta. Turkuazdan koyu maviye doğru giden göl, 184 metre derinliğe kadar ulaşıyor. Bembeyaz kumsalları ve suyun bu özel rengi bir araya geldiğinde dillere destan bir manzara ortaya çıkıyor.

 

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

 Salda Gölü, şehir merkezinden ve kalabalıktan oldukça uzak bir yerde. Doğanın saklı cennetlerinden biri olması itibariyle ulaşmak birazcık vakit alıyor. Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı olan göl, Burdur il merkezinden 75 kilometre uzaklıkta.

Burdur ile Isparta arasında bir yerde yer alan Salda Gölü çevresinde yapılaşma yok denecek kadar az. Bu nedenle bu bölgede kamp yapan kişiler dört kilometre mesafede yer alan Yeşilova ilçesinden ihtiyaçlarını temin etmek zorunda.

 

 

 Salda Gölü’nde Yüzmeyi İhmal Etmeyin

 

Salda Gölü sadece manzarası ve görüntüsüyle değil serin sularıyla da insanı etkisi altına alan bir yer. Özellikle yüzmeyi seviyorsanız mutlaka bu gölde yüzmelisiniz. Çevrede birkaç plaj bulunuyor. Hem kamp alanı hem de denize girebileceğiniz bir plaj olarak faaliyet gösteren Yeşilova Belediyesi Halk Plajı bölgenin en popüler yerlerinden biri. Yüksek sezonda burada çok sayıda insanın olduğunu unutmamalısınız. Özellikle Salda Gölü’nün popüler hale gelmesiyle, yaz sezonunda kamp alanında yüzlerce kişilik kalabalıklar bile görülebiliyor.

 

Yeşilova Halk Plajı dışında gölün batısında kalan ve genelde kafa dinlemek isteyen tatilciler tarafından tercih edilen Doğanbaba Halk Plajı’nı da unutmamak gerek. Yine kısa sürede ulaşabileceğiniz bu plajda kamp alanı olmaması nedeniyle sakin bir atmosfer hakim. Gölün her plajı oldukça güzel olsa da sakinlik arıyorsanız burada daha iyi vakit geçireceksiniz.

 

 

 

Salda Gölü’nün Her Noktası Ayrı Bir Güzellik

 Salda Gölü, her noktasında ayrı bir güzellik barındırıyor. Yoğunluk gölün batı bölümünde yer alıyor olsa da göl etrafında her yer ayrı bir manzaraya sahip. Eğer vaktiniz varsa, gölün etrafını dolaşabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tüm göl etrafını saran bir karayolu mevcut. Çok fazla araç trafiği olmadığı için burayı rahatlıkla turlayabilirsiniz. Aynı zamanda çevrede bisiklet kiralayan işletmeler olduğunu da unutmayın. Eğer vaktiniz varsa ve bol bol fotoğraf çekmek istiyorsanız gölün bir bölümünü bisikletle dolaşabilirsiniz.

 

Salda Gölü’nün Gün Batımı Manzarası Muhteşem

 Salda Gölü’nün bembeyaz kumsalları güneş batarken bambaşka bir hal alıyor. Bu bölgede görebileceğiniz en özel manzaralardan birine şahit olmak için gün batarken mutlaka gölün doğu kısımlarını ziyaret edin. Fotoğraf tutkunları için inanılmaz bir manzara yaşatan bu bölümde bugüne kadar ödül almış pek çok fotoğraf çekildiğini unutmayın. Diğer bölümlerine kıyasla daha az sayıda olsa da gölün doğu tarafında da işletmelere ulaşabilir ve ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

 

Salda Gölü’nde Adacıklar Var!

 Zaman içerisinde gölde yaşanan bölgesel kuraklıklar sonucu çekilen sular, halk arasında “Beyaz Adalar” adı verilen ada formasyonunu oluşturmuş. Salda Gölü’nde çok farklı bir atmosfere sahip olan bu kısımda yedi adacık bulunuyor.

Çok büyük olmayan ve üzerinde herhangi bir yapılaşma bulunmayan bu adacıklara göl kenarından, suyun içerisinden yürüyerek ulaşmak mümkün. Yine bu bölgede su seviyesinin biraz daha sığ olması pek çok tatilcinin göle girmek için burayı tercih etmesine yol açıyor.

Salda Gölü çevresini keşfederken, Beyaz Adalar’a da gitmeyi ihmal etmeyin. Bu bölüm özellikle gün doğumunda çok hoş bir atmosfere bürünüyor.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz